Kas turi teisę gauti pašalpą mirties atveju ir kokio dydžio?

Paslauga.  T

Pagal Darbo kodeksą, pašalpa mirties atveju mokama darbuotojui mirus darbo santykiams arba jiems pasibaigus, tačiau tik tuo atveju, jei mirtis įvyko ligos pašalpos gavimo laikotarpiu. Svarbu, kad teisė į mirtį mirties atveju atsirastų nepriklausomai nuo to, kur ir dėl kokios priežasties darbuotojas mirė.

Pomirtinis leidimas – kas turi į jį teisę?

Teisę į išmoką po mirties turi šie darbuotojo šeimos nariai:

  • sutuoktinis,
  • kiti šeimos nariai, atitinkantys maitintojo netekimo pensijos gavimo sąlygas.

Mirusiojo sutuoktinis pirmiausia turi teisę į išmoką po mirties. Tačiau jei sutuoktiniai buvo skyrium, šios išmokos jis negauna. Teisę gauti išmoką mirties atveju turi ir kiti šeimos nariai, atitinkantys maitintojo netekimo pensijos gavimo sąlygas. Viena iš tokių grupių yra mirusiojo vaikai, taip pat įvaikiai ir įvaikinti išlaikymui bei auklėjimui iki 16 metų, o jei mokosi – iki 25 metų. Tačiau kai mirusio darbuotojo vaikai visiškai nedarbingi, jų amžius neturi reikšmės. Kita grupė, kuri turi teisę gauti pašalpą mirties atveju, yra mirusiojo tėvai, tačiau tik tuo atveju, jei jie yra nedarbingi arba yra 50 metų ir vyresni. Mirties pašalpa nėra mokama asmeniui, kuris gyvena kartu ar gyvena skyrium su mirusiu darbuotoju.

Svarbu, kad teisė į mirtį mirties atveju nebūtų palikimo dalis. Taigi jei nėra tinkamų asmenų, darbdavys neprivalo mokėti išeitinės kompensacijos.

Klirenso dydis

Mirties pašalpa priklauso nuo mirusio darbuotojo darbo stažo, tačiau dydis priklauso nuo jo. Pagal Darbo kodeksą išeitinės išmokos dydis priklauso nuo darbuotojo išdirbto darbdavio laikotarpio ir yra lygus:

  • vieno mėnesio atlyginimą, kai darbuotojas dirba mažiau nei 10 metų,
  • trijų mėnesių darbo užmokestį, kai darbuotojas dirba ne mažiau kaip 10 metų,
  • šešių mėnesių darbo užmokestis, jei darbuotojas dirbo ne mažiau kaip 15 metų.

Į darbo laikotarpį įskaitomas ir darbo pas ankstesnį darbdavį laikotarpis, jeigu darbdavys pasikeitė dėl darbovietės perkėlimo (pagal DK 231 str.), taip pat jeigu pagal atskiras nuostatas. , naujasis darbdavys yra darbo santykių teisių perėmėjas.

Išeitinės kompensacijos dydis nustatomas vadovaujantis Darbo ir socialinės politikos ministro reglamento dėl darbo užmokesčio nustatymo būdo per darbo neatlikimo laikotarpį nuostatomis. Pagal § 2 sek. 1 8 punktu, pašalpa mirties atveju apskaičiuojama pagal pinigų ekvivalento nustatymo taisykles. Taip yra dėl to, kad išeitinės išmokos pagrindas turėtų būti:

  • fiksuotą mėnesinį atlyginimą (jo dydžio nuo teisės į išeitinę kompensaciją įgijimo mėnesio);
  • dedamosios už ne ilgesnius kaip vieno mėnesio laikotarpius (išmokėtos per 3 mėnesius iki teisės į išeitinę kompensaciją įgijimo mėnesio, įskaičiuotos į šio laikotarpio vidutinę sumą);
  • dedamųjų už ilgesnius nei vieno mėnesio laikotarpius (į jas įskaičiuojama 12 kalendorinių mėnesių, einančių prieš mėnesį, kurį buvo įgyta teisė į išeitinę kompensaciją, suma).

Paprastai pomirtinė išmoka padalijama po lygiai visiems tinkamiems šeimos nariams. Jei mirusio darbuotojo, turinčio teisę į mirtį, šeimos narys liko tik vienas, jam priklauso pusės atitinkamos sumos išeitinė išmoka.

1 pavyzdys.

Darbuotoja mirė 2021 metų sausį. Jis turėjo 9 metų darbo stažą ir gavo fiksuotą 3500,00 PLN mėnesinį atlyginimą bei kintamą mėnesinę priedą. Darbo užmokestis įmonei išmokamas paskutinę mėnesio dieną. Skaičiuojant pomirtinį mokėjimą, daroma prielaida, kad:

  • 3500,00 dydžio bazinį atlyginimą;
  • spalio–gruodžio mėn. išmokėtos premijos vidurkis. Spalio mėnesį ji buvo 400,00 PLN, lapkritį – 600,00 PLN, o gruodį – 500,00 PLN.

Šiuo atveju išeitinė išmoka bus tokia:

3 500,00 + (400,00 + 600,00 + 500,00 / 3) = 4 000,00 PLN

Jis bus visiškai sumokėtas, jei teisę jį gauti turės bent 2 asmenys. Jeigu išeitinę išmoką turi tik vienas asmuo, tuomet bus išmokėta tik pusė sumos.

Išeitinė kompensacija mirties atveju šeimos nariams nepriklauso, jeigu darbdavys yra apdraudęs darbuotoją iki gyvos galvos ir draudimo įstaigos išmokėta kompensacija yra didesnė už išeitinės kompensacijos dydį. Tačiau kai kompensacija yra mažesnė nei išmoka mirties atveju, darbdavys turėtų sumokėti šeimai šių išmokų skirtumą.

2 pavyzdys

Po darbuotojo mirties darbdavys apskaičiavo mirties išmokos dydį ir buvo 3000,00 PLN. Tačiau dėl to, kad darbovietė apdraudė visus darbuotojus, draudikas išmokėjo 2500,00 PLN dydžio kompensaciją mirusiajam šeimai. Todėl darbdavys įpareigojamas šeimai išmokėti tik tokią sumą, kuri yra skirtumas tarp apskaičiuotos išeitinės kompensacijos ir kompensacijos, t.y. 500,00 PLN (3000 PLN - 2500,00 PLN).